ÜVEYSLERİN YAŞADIKLARI

ÜVEYSLER DİYOR Kİ

AŞK-I ÜVEYSİ KİTAPLARI HAKKINDA GÖRÜŞLER

SEMİNERLER

SESLİ SOHBETLER

TV PROGRAMLARI

ÜVEYS FM'İ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Marifet Penceresinden Hadisler

Bismillâhirrahmânirrahîm.

Sevgililer Sevgilisi Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) buyuruyor:

Yarin, ölecegini bilsen bile agaç dik.”

Kiyametin koptugunu görsen bile, elinde yesil dal varsa dik.”

Bu hadislerin açilimini herkesin bildigi gibi degil, ögretildigi gibi açalim:

Kur’an-i Kerim’de belirtilen “Duhan Suresi’nde”, kiyametin olus halini ve o olusum halinin çok öncesini çok dehsetli bir nükleer savasi anlatmaktadir.

Marifet Penceresinden kiyamet öncesini açiklayalim:

Duhan, yani kizil duman ile ileride atilacak olan “Nükleer Bombadan” , bahsedilmektedir. Kopacak olan 3. Dünya savasinda; insanlari yok olmaktan – milyonlarca insanin ölmesini agaçlar ve ormanlarin kurtaracagi anlatiliyor.

Hatirlayiniz lütfen! 1985’de Rusya’da Çernobil Nükleer Santrali patlamis, açiga çikan radyasyon, yani nükleer bombanin bir degisik etkileri, yani insanlari topluca ölüme götürecek olan zehirli gazlar, Allah’in lütfuyla Karadeniz üzerinden; (Romanya ve Bulgaristan üstünden) Avrupa’nin en yüksek dagi olan Alplere rüzgarlar vasitasi ile yüksekten sürüklenerek Alplerdeki çam agaçlari, bu zehirli gazlari emerek, çam agaçlarinin tepeleri( 75 ve 115 cm. ) kurudu. Ve dünya büyük bir felaketin esiginden döndü. Peygamberimiz iste ileride olacak olan bir nükleer felakete dikkat çekmekte ve ayrica agacin önemini de böylelikle anlatmaktadir.

Yani olacak olan Nükleer Savastan korunma yolunun ormanlari çogaltmak oldugunu bize ögretmektedir. Radyasyon denilen ve sadece canlilari yok eden bu zehirli gazlardan kurtulmanin dogal yolunun “agaçlar – ormanlar oldugunu” ögrendin.

Hangi agaç çesitleri dersen, Kur’an-i Kerim’deki Tin ( Incir) Suresinde belirtilen ”Incir, zeytin ve çam agaçlari”dir. Insallah ileride nasip olursa, Kur’an- i Kerim’in en zor; açiklanisi en zor olan 3 Suresinden biri olan Sure -i Tin’i Allah’in izniyle açariz. Sadece size, adi geçen bu 3 agacin gövdelerinde yasamalarini saglayan unsurlara dikkatinizi çekip birakayim…

Incirin bedenindeki su süte, zeytinin bedeninde yaga ve çamin bedeninde ise reçineye dönüsmüs. Diger tüm agaçlarin bedenlerinde su vardir. Yaradilis hikmeti ile bu agaçlar Radyasyona meydan okuyor. Anladin mi ” Marifette Rabbimiz ” neler neler ögretiyor.

Ögrendin mi agaç dikmenin ve ormanlari korumanin asil önemini…

Ögrendin mi? Resulullah’in Hadisinin açilisini?

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v): “"Üç kisinin gözünü cehennem atesi yakmaz: Allah yolunda kaybedilen göz, Allah yolunda nöbet bekliyerek geceleyen göz, Allah korkusundan yas akitan göz." (Hz. Ebû Hüreyre (r.a.) (Ramuzul Ehadis))” buyurmaktadir. Peygamberimiz sözlerinde kadin – erkek diye ayirmamaktadir. Kizlarimiz, eslerimiz askerlik yapma ile ne dün ne de bugün sorumlu olmamislardir.

O zaman, bu hadisin anlamini daha derinlerde bakacagiz.

O zaman, hududu ve düsmani bekleyenleri açalim.

Hudut, ben müslümanim diyen herkesi kaplamali. Her Müslüman burada nöbet tutmali. Iste anlatilan hudut; Kur’an-i Kerim’in emir ve yasaklari ile Resulullah’in yasayisi, biz Müslümanlarin hudududur. Bu hududu kadin – erkek her Müslüman korumalidir. Bu da Rabbimizin Kur’an – i Kerim’de belirttiklerinden yap dediklerini yapmak; yapma dediklerini de yapmamaktir.

Buna uymak için azami gayret sarf etmek ve hep dikkatli olmak zorundayiz. Ölünceye kadar, Kur’an-i Kerim’in emir ve yasaklarini gözetlemek ve iblis ordusunun hayatimiza girisini yasaklamak zorundayiz. Bu her müslümana, en kutsal görevdir.

Hadisin devaminda, ister Allah’in huzurunda isledigimiz hata ve günahlardan pisman olma; pismanligimizi Rabbimize itiraf etmek, bagislanma için yalvarmak olsun; ister Rabbimizin büyüklügünü, ister yarattiklari üstündeki hakimiyeti olsun; ister güzel isimlerdeki yüceligi olsun; ister senin üstündeki lütuf ve cömertligi olsun; senin buna karsilik hamd edisin olsun, sükrün olsun, ister Allah’a olan sevgin ve askinin sonucunda “ Allah için aglamanda”, gözyasi dökmende öyle büyük sevaplar alirsin ki; bunun sonucunda Sirat Köprüsünü ve cehennemi görmeden geçersin.

Dikkat ediniz,  cehenneme girmezler demiyor Sevgili Peygamberimiz; “ Görmezler” diyor. Gösterilmeyen yere nasil girilir ki?

Allah’imizi düsünerek agladigimizda; sebep ne olursa olsun sonuçta Rabb’imiz bize cehennemi bile göstertmeyecek; birakin içine girip yanmayi…

Bir de Allah’in koydugu hudutlari her an lanetli iblis ordulari gelecek gibi gözetledigimizde de cehenneme girmeyi birakin; göstermeyecek Rabb’imiz olan Allah’imiz…

Böyle cömert, böyle bagislayici olan Yüceler Yücesi Allah (c.c), nasil sevilmez ki ?


2018 © VeyselKarane | veyselkarane.com | All rights of the site are registered in the name of "Muharrem Karabay" .